Dietetika dle TCM

Nesprávnou stravou lze hodně uškodit a správnou stravou jen trochu napravit. Ve skutečnosti to znamená, že např. každý den po ránu jogurt vyndaný z ledničky, může v těle za určitou dobu způsobit velké zdravotní potíže, ale pouze spávným upravením stravovacích návyků by léčba trvala velmi dlouho. Dietetika je důležitá, protože jídlem ovlivňujeme organizmus několikrát denně a tudíž stravovací návyky postavené na smysluplných pravidlech mohou spoustě zdravotním komplikacím předcházet.

 
Známý lékař a taoista Sun Simiao, jenž se dožil 101 let a do konce života aktivně léčil, řekl: "U svých pacientů nejdříve doporučuji změnu jídelníčku. Pokud to nestačí, volím další metody."  V dnešní době by však změna jídelničku udělala mnohem menší změny než kdysi. Přeci jen dnešní doba je složitější a tím i soudobé nemoci a ovlivňuje nás také mnohem více škodlivých faktorů. Ale přesto všechno správné stravování je velmi důležitou pomocí při léčbě zdravotních problémů.
Proto poznámky k jídelníčku jsou důležitým prvkem každé konzultace, někdy mají pouze doplňující význam, jindy však mohou být stěžejní. Ditetetika se opírá o různorodost a pravidelnost ve stravování.