CO JE TO TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA?

Jedním z hlavních znaků tradiční čínské medicíny je  přístup k nemoci a k člověku. Nemoc nevidí izolovaně, ale vidí vše v kontextu se stavem celého organismu. Tento přístup je velmi důležitý, protože pouze tak se terapeut tradiční čínské medicíny dokáže dobrat ke kořeni problému a neléčí jen jeho příznaky.

 
"Chceš-li, aby strom řádně vzrostl, musíš zpevnit jeho kořeny, přeješ-li si, aby voda proudila daleko, musíš pročistit její pramen"
 (Čeng z období Tchang, 618 – 906)
 
Dalším rysem tradiční čínské medicíny je fakt, že se terapeut snaží svým postupem přivést organismus do stavu harmonie. Toto vychází z filozofických základů tradiční čínské medicíny, převážně pak z učení o yin a yang. Yin a yang jsou dva aspekty každé věci v našem vesmíru, ať už se jedná o emoce, tělo, vztahy, přírodu, věci kolem nás, atd. Yin a yang mají neustále tendenci převažovat jeden nad druhým, ale zároveň nedokážou existovat jeden bez druhého.  Náš organismus je ve své podstatě harmonický – yin a yang jsou v relativní rovnováze. Pokud ale převáží v našem životním stylu například yang (což není u člověka naší doby nic neobvyklého – rychlost, dynamika, uspěchanost, časté změny, stres, apod.), dojde k potlačení yin – což může opět přivodit bolesti hlavy, nespavost, noční pocení, poruchy menstruační cyklu, a mnoho dalších více či méně závažných poruch.
 
Poslední ze tří důležitých znaků, kterými se tradiční čínská medicína vyznačuje je „přírodnost“ čínské medicíny. Léčba tradiční čínskou medicínou je postavena na zcela přírodních produktech, převážně rostlinného původu. Nedodává tak do těla žádné chemicky vytvořené látky, které často mají vedlejší či nepředvídatelné účinky na organismus pacienta. Léčba tradiční čínskou medicínou většinou není krátkodobou záležitostí a často je zapotřebí i  změna životního stylu. To je pak ale odměněno vysokou účinností (podle statistik je kolem 80% pacientů zbaveno zcela potíží).