DIETETIKA DLE ROČNÍCH OBDOBÍ - ZIMA

11.11.2013 18:22

Zimní období je všeobecně nastavené jako období klidu a meditace a to nejen venku za okny, ale takto se bude chovat i naše tělo, aby bylo v souladu s přírodou. Venku se již nyní velmi ochladilo a tento chlad útočí na náš organizmus a snaží se proniknout dovnitř. Proto je dobré se před chladem chránit. V zimě se naše tělo snaží vše stahovat a uchovávat uvnitř..jde zejména o Yang. Jak jsme se již dozvěděli v článku o Yinu a Yangu, Yang znamená zahřátí a všechno "teplé", je to takový náš "vnitřní ohýnek", který ohřívá organizmus. Pozor však na nadměrné ohřívání, všeho moc škodí! Proto bychom se měli vyvarovat ostře kořeněným jídlům - ta vytahují Yang na povrch, který skrze póry na kůži snadno uniká pryč z těla. Yang má být přes zimu uvnitř! Je vhodné vyhledávat teplo, ale tím se nemyslí například sauna. Sauna a jakékoli další nadměrné pocení také vyhánějí Yang na povrch a následně ven. Pak se do těla dostane chlad velmi snadno a může nám způsobit řadu problémů jako studené ruce, nohy a nos, časté močení, bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, kašel a velké množství řídkých hlenů, dušnost, bolest a chlad v břiše, řídkou stolici, menstruační křeče a jiné. V tomto období jsou vhodné zejména hořké a slané potraviny, základem je maso a obilí, výborné jsou husté polévky, sušená a nakládaná zelenina a sušené ovoce. Pro podporu Yangu můžeme použít koření jako zázvor, skořice, anýz, fenikl a hřebíček. Podpořit Yang můžeme také potravinami jako kuřecí, jehněčí a skopové maso, losos, pstruh, cibule, vlašské ořechy a černé fazole. Ideální úpravou pokrmů je pečení.

Další doporučené potraviny:

Žito, amarant, jály, oves, celer s natí, dále pak potraviny se "slanou povahou" jako mořské ryby a mořské řasy. Můžeme teké využít tuřín, vojtěšku, kořen lopuchu a kořen pampelišky. Jako dochucovadlo je ideální mořská sůl, sojová omáčka (slaná chuť a zároveň upravuje trávení), eventuelně MISO pasta (pasta ze sojových bobů). Výborné je popíjet teplý čaj, např. se zázvorovou šťávou. Přes zimu se také může pít minerální voda, minerály se v zimě lépe ukládají v organizmu (to samé platí i o vitamínech), samozřejmě to ale díky tomu nesmíme přehánět. Všeobecně bychom se přes zimu měli šetřit, nevyčerpávat zbytečně energii a relaxovat. Úplně nejideálnější je strávit večer s hrnekm teplého čaje či svařeného vína a knihou. Také bychom měli chodit dříve spát, abychom měli dostatek sil přečkat dlouhé zimní období.

Vzhledem k úbytku hodin slunečního svitu spousta lidí začíná trpět depresemi. Proti nim se můžeme dobře bránit pohybem..je všeobecně známé, že pohyb navozuje dobrou náladu díky vyplavování serotoninu...takžé hurá na brusle či lyže nebo jen na obyčejnou koulovačku. Zároveň, pokud se budeme chránit před proniknutím chladu do našeho organizmu, budeme tím také předcházet depresím. Chlad nám totiž způsobuje nejen různé zdravotní problémy, ale vytváří nádherné prostředí pro depresivní stavy. Představte si, co chlad dokáže s vodou...voda postupně tuhne, až se promění v led. Totéž dělá s krví a energií, člověk se cítí unavený, malátný, bez chuti k jakékoli činnosti a od toho je k depresi už jen krůček.

—————

Zpět