Moxování
 

Léčba ohněm, neboli moxování, má ve východní medicíně tisíciletou tradici. Spočívá v nahřívání určitých částí povrchu těla či přímo určitých akupunkturních bodů, různou formou sušené nati pelyňku černobýlu.

 
 
Samotné moxování, se v praxi provádí tak, že se zapálí k tomu určený pelyňkový doutník, cigareta apod. a hořící konec se přibližuje a oddaluje k tělu tak, aby bylo vnímáno příjemné teplo. Většinou se konec přibližuje cca na jeden až dva centimetry ale žhavý konec se v žádném případě nedotýká kůže. Jak se bod začne zahřívat, "zvyká" si na teplo, a doutník můžeme postupně přibližovat až na centimetr. Další z mnoha metod moxování je prohřívání na zázvorovém plátku, kdy se tenký plátek zázvoru položí na konkrétní bod a na něj se postaví pyramidka, vyformovaná ze sušeného pelyňku, která se zapálí a nechá se prohořet až k plátku zázvoru. Dále také nesmíme opomenout moxu na jehle. K tomuto účelu slouží speciálně vytvořené pelyňkové válečky, které se nasadí přímo na akupunkturní jehlu a opět zapálí (viz obr.níže).
 
 
Moxování napomáhá zvyšování obranyschopnosti organismu, zrychluje látkovou výměnu, zvyšuje prokrvení, uvolňuje svalstvo a stabilizuje vegetativní nervový systém. Dále působí na krevní systém, rozšiřuje cévy, čímž zpomaluje pulz a snižuje krevní tlak.
 
Nejčastěji slouží k tomuto účelu ušený pelyněk, zázvor a tradiční čínské léčivé byliny.

 


GuaSha

Guasha /"kvaša"/je méně známou, však ne méně účinnou, masážní metodou tradiční čínské medicíny, přestože se využívá již  přes 2 tisíce let a byla jedním z největších tajemství východní medicíny. Gua znamená škrábat a sha je horko. Při aplikaci guasha destiček se působí především na záda a končetiny poškrabováním, po předchozím natřením ošetřovaného místa olejem. Během poškrabování se objeví "škrábance", jejichž barva a intenzita odpovídá stavu organismu. Zabarvení během 2-7 dnů zmizí.
 
Guasha destičky se vyrábí v různých tvarech a z různých materiálů. Nejčastěji jsou vyráběny z bůvolích rohů či nefritu. Působení je podobné jako u baňkování, ale guasha lze použít i v místech, kde se baňkování provádí obtížně, např. obličej, při bolestech nohou, paží a šíje. Metoda účinně detoxikuje organismus.